Photo by Rémi Walle on Unsplash
Biztosan neked is vannak, olyan személyek az életedben, akik fontosabbak másoknál. Mert túl közel állnak hozzád. Vagy, mert ahogy ma viccesen mondani szokás...
Túl sokat tudnak rólam!
Az idézésnek van némi igazság alapja, de nem kimondottan, olyan értelemben, ahogy elsőre tűnik. Hiszen nem arról van szó, hogy 7 pecsétes államtitkokat bíztunk rájuk és ha elárulnának, akkor el kell, hogy ássuk őket a hátsó kertben. Egyrészt, mert azért nevezhetjük őket barátnak, mert sosem árulnának el, minket. Másfelől, pedig gondoljunk bele, hogy tél van, repkednek a mínuszok és elég kemény még a talaj az ásáshoz. Úgyhogy én azt tanácsolom, ha valakinek van takargatni valója, akkor ne a földet válassza.
Photo by Felix Plakolb on Unsplash
De, most tegyük félre a tréfát és fordítsuk, komolyabbra a szót. Korábban már beszéltünk arról, hogyan tudunk profitálni az őszinte visszajelzésekből és kritikákból a munkahelyen. Amit aztán a magánéletbe és a mindennapokba is nagyon jól betudunk építeni. Mi több, kialakul egy nagyon jól működő automata rendszer, ami arról gondoskodik, hogy mi minden nap jobbak lehessünk egy tegnapi önmagunknál. És nem, csak a környezetünk minket, de mi is megtudjuk ajándékozni a környezetünket a fejlődés képességével. Hiszen minden kritika, minden őszinte szó, változásokat indít el. És a változások hatására az eredmények, a pozitív hatások, a harmónia tapinthatóvá és érezhető válik. Megfoghatóvá, mert végül is az eredmények, anyagokká fognak átalakulni. És mindez, már nem csak benned lesz ott, hanem körülötted is. A kölcsönhatások felerősödnek, hatványozódnak és maga a folyamat, a rendszer hatékonyabbá is válik.
Azért, annyit fontos leszögezni, hogy amikor arra buzdítalak, hogy kapj őszinteségi rohamot és adj visszajelzéseket a külvilágnak nem arra kérlek, hogy legyél mérhetetlenül arrogáns és osszál kéretlenül életmóddal kapcsolatos tanácsokat. Inkább arra, hogyha életminőséget befolyásoló hibát vélsz felfedezni másban vagy munkakörülményeket befolyásoló, hibákat egyes munkafolyamatokban, akkor keresd meg négyszemközt az illetőt és említsd meg neki, hogy neked van egy megfigyelésed valamivel kapcsolatban és nem akarod megsérteni, csak segíteni szeretnél.
Érdekel a dolog?
Mindegy hogy, milyen kapcsolatban vagytok éppen az illetővel. (Hiszen ügye te igaz, őszinte és minőségi kapcsolatokat szeretnél, kialakítani. Aki menet közben lemorzsolódik, csak mert őszinte vagy, azt el kell engedni. Aki pedig nem kér az őszinte kritikáidból, tanácsaidból azt pedig meg kell érteni.) Mert önmagában a visszajelzések nagyon fontos szerepet töltenének be mindannyiunk életében. És sokkal jobban értékelnénk őket ha azokat megfelelően használnánk. Ha arrogáns leszel és kéretlenül próbálsz sértegetni másokat, akkor olyanná válsz mint egy kaktusz. Szúrós és taszító leszel. Ez esetben biztos lehetsz benne, hogy nem lesznek értékes, őszinte kapcsolataid senkivel.
Ki lehetne őszintébb egy igaz barátnál, akivel mondjuk már 15 éve ismeritek egymást? És bármikor számíthattatok egymásra Vicce Versa. Azt, hiszen valamennyiünk rendelkezik, ilyen baráttal az életében, ha mégsem, akkor garantálom, hogy az előzőekben olvasottakat hasznosítva nagyon rövid időn belül tudsz kialakítani, ilyen barátságokat.
Photo by Kevin Delvecchio on Unsplash
A barátok, nagyon fontos szerepet töltenek be az ember életében. Talán többet tudnak rólunk mint mi saját magunk vagy a családunk. Hiszen, olyan bizalmi kapcsolat épült ki velük, amiben bármiről szabadon tudunk beszélni. Egy igazi és őszinte barátság alapja a feltétel nélküli őszinteség. Azt, mondani amit hallani akarsz, bárki megtudja tenni. De sokszor egészen más az, amit hallanod kell. És még ha nem is akarjuk megbántani egymást egy-egy kényes témában, azért mindenképpen próbáljunk meg, olyan vizek felé evezni, ahol nincsenek tabuk, nincsenek falak, amik eltakarják az igazságot, nincsen félre vezetés.
Egy egészen egyszerű példát szeretnék elmesélni. Szeretek énekelni és minden álmom, hogy híres rocksztár legyek. Mert felszabadít az emberben valamit, ami megkönnyebbülést, boldogságot okoz. Tegyük fel, hogy azt hiszem képes vagyok leénekelni bárkit a színpadról. Annál is inkább, mert a "barátaim" arra buzdítanak, hogy folytassam, mert nagyon jó vagyok. Nem, csak hogy nem említik, hogy maximum egy grillparti erejéig, baráti körben örvendeztessem az embereket a tudásommal. Hanem, biztatnak, hogy induljak egy vetélkedőn is. Még ha mókásnak is tűnik, mégis csak megalázó lehet, annak aki kiállva a színpadra, bízva a barátaiban és önmagában, mérhetetlenül nagy törést fog átélni. Sokkal nagyobbat, mintha egy barát nyitná fel a szemét.
Egy barát hagyná, hogy vicc tárgyává tedd magad? Egyáltalán kérné ezt tőled? NEM.
A barátság minőségének egyik építőkockája a feltétel nélküli őszinteség. A barátság, az ami segíthet fejleszteni a jellemed. A barátod, olyan tükröt fog eléd tartani, ami nem torzít. Azt fogod látni benne, ami benned van. Legyen, az akármilyen mélyen elrejtve, akkor is felszínre kerül, mert egy barát elől semmit nem rejtegethetsz. Ha megtanuljátok a helyén kezelni a kapcsolatotokat és azokat az igazságokat, visszajelzéseket, amik olykor hihetetlenül fájdalmasak, akkor nem csak csapatként lesztek jobbak és hatékonyabbak. Hanem a személyes fejlődésetekre is hatással lesznek a változások. Azok a pozitív változások, amiket egy-egy őszinte mondat, mozdított elő. A kapcsolataid minősége és értéke a te kommunikációd minőségének függvényében fog változni. Válaszd te is a rövidebb utat. Válaszd az őszinteséget. Mert a legrövidebb út az EGYENES. Nem könnyű kényes dolgokról beszélni. De, ameddig nem lépsz túl a kényelmen és nem indulsz el, a komfortzónán túlra, addig tele leszel felesleges kérdésekkel, mert az őszinte válaszokat, csak odaát találod. A komfortzónán túl. Szoktasd rá a világot a visszajelzésekre. Adj visszajelzéseket, hogy mások is adhassanak. Ez a fejlődés egyik legfontosabb pillére.
Barátokat szerezz. Ne ismerősöket.